Kmetija Jamšek




Z EURO kljuČem lahko kupite mleko, steklenico in plastenko na vseh naših mlekomatih, kjer si na kljuČek naložite tudi dobroimetje.

EURO kljuČ 50 L -za zveste stranke 20 % popust

Kako do EURO kljuČa:
BTC Tržnica: CvetliČarna Cvetje Moj(ob mlekomatu)
Petrol Celovška: na bencinski Črpalki
Petrol Å martinska: na bencinski Črpalki
Ruski car: Fotokopirnica AdamiČ (1. nadstropje trgovskega centra Tuš pri Ruskem carju)
Kamnik - Bakovnik: Kiosk ÄŒevljar (ob mlekomatu) ali 041 895 643
Moste: Trgovina TUÅ  Moste, Kmetija Jamšek( Moste ob cerkvi) ali 041 895 643
PRIROÄŒNO !

O PROJEKTU:

Projekt z naslovom »Krmni obroki in biodiverziteta v razmerah podnebnih sprememb – primer govedorejske kmetije« se je izvajal na 5 v prirejo mleka usmerjenih družinskih govedorejskih kmetijah ter na posestvu Bogata – Mlekarna Kobarid, ki ima status malega srednjega podjetja. Poleg tega so v projektu sodelovali raziskovalci in strokovnjaki Univerze v Ljubljani (Biotehniške fakultete), ki je nosilec in prijavitelj tega projekta (izobraževalna inštitucija), Kmetijsko gozdarska zavoda Ptuj in Kranj kot svetovalni inštituciji, Fakulteta za ekonomijo in informatiko Univerze v Novem mestu (raziskovalna inštitucija), ter podjetje USCOM, telekomunikacije d.o.o. kot MSP izven kmetijstva, ki je v okviru projekta odgovoren za razvoj procesnih rešitev vezanih na krmljenje krav molznic in širjenje znanja v različnih oblikah. Poleg kmetijskih gospodarstev je v tem projektu pri nekaterih aktivnostih sodelovalo tudi šolsko posestvo PRC Logatec, ki deluje v okviru Biotehniške fakultete. Na ta način bomo dosegli tudi dijake in študente kmetijskih šol in kmetijskih fakultet, ki so predvideni za bodoče nosilce kmetij.

Partnerji:
Splošni cilji projekta so:
  • Zagotoviti pospešeno uvajanje okolju in živalim prijaznih sistemov upravljanja govedorejske kmetije, ki zagotavljajo trajnostno rabo kmetijskih zemljišč in drugih resursov za namen prireje kakovostnega mleka in mesa in ki so prilagojeni na slovenske posebnosti iz gospodarskega in okoljskega vidika ter iz vidika posebnosti naše krajine.
  • Uvajanje dobrih praks upravljanja govedorejske kmetije s posebnim poudarkom na optimizaciji krmnih obrokov, načinov pokladanja krme v povezavi s sistemi namestitve živali (prosta reja na rešetkah ali polnih tleh vs kompostni hlevi in hlevi z umetnimi tlemi (propustna tla za hitro odstranjevanje urina), ki dokazano ugodno vplivajo na dobro počutje in zdravje živali, zmanjšujejo negativne vplive klimatskih sprememb ter izboljšujejo kakovost in strukturo tal, kar omogoča pridelavo bolj kakovostne krme za živali in izboljšanje biodiverzitete travne ruše prilagojene na podnebne spremembe.
  • Iskanje rešitev za učinkovitejše gospodarjenje s travinjem in povečanje biotske raznovrstnosti preko ustreznih načinov gnojenja z različnimi organskimi gnojili, rabe tal, izboljševanja travne ruše z ustreznim managementom, ki bo blažil negativne učinke podnebnih sprememb, managementa košnje in paše, izboljšanja biodiverzitete na nivoju kmetije (tudi s poznavanjem indeksa biodiverzitete).
  • Ugotoviti stališča rejcev ter drugih deležnikov glede biodiverzitete in ekosistemskih storitev na govedorejskih kmetijah.
REZULTATI PROJEKTA
  • Narejen popis načinov krmljenja in različnih oblik avtomatizacije krmljenja na testnih kmetijah
  • Na kmetijah vključenih v projekt narejena analiza krmnih obrokov
  • Narejene analize krme uporabljene v krmnem obroku in analiza tal
  • Na kmetijah vključenih v projekt smo tekom leta s pomočjo Gasmet 5000 Terra FTIR analizatorja izmerili koncentracije amonijaka in toplogrednih plinov (metana, N2O, CO2) ter s pomočjo multifunkcionalnega TESTO 435 izmerili parametre mikro-klime (temperaturo, vlago, pretok zraka) na različnih mestih v hlevu in izven hleva
  • Implementirali smo rešitve vezane na postopke krmljenja in optimizacije krmnega obroka
  • Predlagali smo ukrepi za ohranjanje biotske raznovrstnosti travinja. Pri tem smo upoštevali tudi površine v eko pridelavi in v Naturi 2000
  • Na posamezni testni kmetiji smo pripravili predloge za izboljšave rabe trajnega travinja z vidika izboljšanja kakovosti in količine pridelkov s travinja in povečanja vezave ogljika v tleh
  • Ugotovljena so bila stališča rejcev in drugih deležnikov glede biodiverzitete in ekosistemskih storitev na govedorejski kmetiji
  • Pripravili smo Priročnik v okviru pilotnega projekta pridobljenih znanj za prenos rezultatov v prakso
povezava do spletne strani projekta: https://krmainbiodiverziteta.holstein.si/



 

 

 

 

 

 

© Kmetija Jamšek, Moste pri Komendi
Oblikovanje in izvedba: TA2TO/Fotokabina
November 2009